Ta strona używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie zgody na stosowanie plików cookies. OK Szczegóły w polityce prywatności

Bytomskie
Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.

Grafika nagłówka serwisu BPKGrafika nagłówka serwisu BPKGrafika nagłówka serwisu BPKGrafika nagłówka serwisu BPK

Aktualności

H2O na ratunek wieży ciśnień

2013-06-06
Zdjęcie

Autorzy: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała. Współpraca autorska: Aleksandra Sosnowska, Marcel Badetko, Konrad Basan, Michał Sokołowski

Projekt H2O może być ratunkiem dla zagrożonej wyburzeniem wieży ciśnień w Bytomiu.  Opracowali go bytomscy architekci. Według nich, obiekt może być wykorzystany na powierzchnie biurowe lub na potrzeby zewnętrznej serwerowni. Przyszłość wieży omawiana była na dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem Przema Łukasika, szefa bytomskiej pracowni architektonicznej Medusa Group, prezydenta Damiana Bartyli i prezesa Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Dawida Zięby.

Zaprosiliśmy do współpracy pracownię proponując jej wykonanie koncepcji rehabilitacji wieży i znalezienie nowych dróg wykorzystania obiektu – mówił Dawid Zięba, prezes BPK. Nie bez powodu. Medusa Group od wielu lat angażuje się w rozwiązywanie problemów rehabilitacji obiektów poprzemysłowych. Już kilka ich projektów doczekało się realizacji.

Od lat 70. wieża nie jest użytkowana. Przez dziesiątki lat nie była remontowana, jej stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu. W styczniu tego roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bytomiu nakazał BPK rozbiórkę obiektu. Przeciw temu zaprotestowało wielu mieszkańców Bytomia. Obawiali się, że zniknie charakterystyczny dla poprzemysłowego krajobrazu miasta budynek.

7 lutego BPK wystąpiło do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Bytomiu o tymczasowe zawieszenie i odroczenie decyzji o robotach rozbiórkowych. PINB decyzję tymczasowo zawiesił.

Wieży ciśnień nie można przywrócić pierwotnej funkcji, ponieważ dzisiaj mamy już zupełnie inną technologię dostarczania wody. Medusa Group zaproponowała więc dwa nowe sposoby wykorzystania wieży. W odpowiednio zaadaptowanym zbiorniku na wodę, który znajduje się na szczycie wieży swoje siedziby mogłyby mieć firmy. Mogłaby też znajdować się zewnętrzna serwerownia.

Według pomysłu Medusy, możliwe jest też zyskanie tam dodatkowych powierzchni. Wystarczy odpowiednio zabudować dolną część obiektu. BPK zebrało ekspertyzy, dokumentację architektoniczną, opracowanie eksperckie dotyczące stanu technicznego wieży. Wiemy, ile kondygnacji i poziomów może ona posiadać, jak może wyglądać obiekt po transformacji. Mamy więc pakiet, z którym możemy wejść na rynek w poszukiwaniu inwestora – mówi Przemo Łukasik, architekt i szef Medusy. Liczne przykłady pokazują, że takim obiektom można dać nowe życie.

Prezydent Damian Bartyla dodaje: Cały czas szukamy wyjścia z sytuacji. Może uda się nawet pozyskać środki zewnętrzne na rehabilitację obiektu. Mając na uwadze to, że jest on ważny dla mieszkańców, zrobimy wszystko, by zachować wieżę dla przyszłych pokoleń.

Zdjęcie
Zdjęcie

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom
Rozbudowa węzła produkcji biogazu i energii elektrycznej w Oczyszczalni Ścieków CENTRALNA w Bytomiu
BUDOWA KANALIZACJI SANITARNEJ Z PRZYŁĄCZENIAMI W DZIELNICY  STOLARZOWICE, GÓRNIKI W BYTOMIU – część I i II

 

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.
pl. Kościuszki 11
41-902 Bytom
tel.: (32) 39-67-100
fax: (32) 39-67-158
e-mail: bpk@bpk.pl
www.bpk.pl

NIP 626-000-28-26
REGON 270150701
KRS 0000016744
Sąd Rejonowy
Katowice-Wschód w Katowicach
Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Wysokość kapitału zakładowego: 340 650 500,00 zł opłacony w całości
Konto: BZ WBK S.A. I o/Bytom 13109020110000000532061164


Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt graficzny i wykonanie strony www: Art4net s.c.